Motör Creative House
Yükleniyor...
SEO ÇALIŞMASI NASIL İŞLER
Kasım 02, 2021

SEO Nedir?

SEO (search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Peki arama motoru optimizasyonu ne demek diye sorucak olursanız, Google arama motorlarına sitenizin yaptığı işi doğru bir şekilde tanıtabilmek ve tanıtırken Google tarafından belirlenen kriterlere uygun şekilde hazırlayabilmektir. Ancak bunu yaparken nelere dikkat etmeliyiz makalemizin kalan kısmında bunlara değineceğiz.

Anahtar Kelimeler

Bir Web Sitesi için Seo çalışması yapılmaya başlamadan önce sitenin hangi kelime öbeklerinde görünür olması gerektiğini planlamalı ve aylık olarak seçmek istediğiniz kelimelerin arama hacimlerinin analiz edilmesi gerekir. Bu analizler sonucunda belirlenen anahtar kelimeleri site içeresindeki makalelerde ve içerik yazılarında gözükür bir şekilde yer verilmesi gerekir. Anahtar kelimeler, site kategoriniz veya iş  yaptığınız sektörler olarak örnek gösterilebilir. Ancak bu kelimeleri sizinle aynı sektörde bulunan rakip firmalarında seçeceklerini ve kullanacaklarını unutmayın. Bu durumda web siteniz için anahtar kelimelerin rekabet oranlarını araştırmalı ve doğru bir strateji belirlemeniz gerekir. Anahtar kelime analizleri için çeşitli ücretsiz ve ücretli programlardan Google üzerinden destek alınabilir.

Site İçi Düzenlemeler

Web sitenizi hazırladıktan sonra, sitenizi bir takım analizlere sokmanız gerekir. Bu konuda Google tarafından hazırlanmış bir kaç program mevcuttur. Peki ‘bu işlem ne işe yarıycaktır?’ diye sorarsanız, ilk kısımda da bahsettiğim kriterlerde anlaşılır bir web sitesi hazırlamak için site içerisindeki  problemleri çözmeniz ve sayfa açılış hızını (Page speed) olabildiğince kısa sürelerde tutmak yaptığınız seo çalışmasında büyük önem taşır. Ardından web siteniz içerisinde site içi linkleme yapmanız gerekmektedir. Bunun sebebi kullanıcıların site içerisnde daha fazla vakit geçirmesine ve Google’ın sitenizi daha hızlı indexlemesine olanak tanır. Web sitenizin Google tarafından açıklarını görmek için Lighthouse’u, hızıyla ilgili bilgi almak için ise PageSpeed İnsight’ı kullanabilirsiniz. Son olarak siteniz için Google’ın hazırlamış olduğu Google Search Console ve Google Analytics’i kurmayı unutmayın.

Backlinkler Ve Reklamlar

Backlinkler ve reklamlar siteniz için büyük önem taşır. Bunun sebebi sitenizin iç kısımlarındaki yazıları ve hataları giderdikten sonra rakiplerinizi belirlediğiniz anahtar kelimelerde geçebilmeniz için hazırlamış olduğunuz web sitesini rakiplerinizden güçlü hale getirmeniz gerekir. Bu kısımda ise backlink ve reklamlardan faydalanılması gerekir. Backlinkler sitenizi başka bir site ile link aracılığında bağlanmasıdır. Peki bu durum ne işe yarar; hazırlamış olduğunuz makaleleri başka sitelerde paylaşmak ve linkler vermek, backlink vermiş olduğunuz sitedeki kullanıcıları sitenize çeker. Bu durum ise organik trafiğinizde artış sağlar. Ardından Google ADS üzerinden reklam kampanyalarınızı ve bütçenizi ayarlayarak reklam vermeniz, sitenize daha çok ziyaretçi çekmenize yardımcı olur.

Son olarak bu işlemler akabininde web sitenize güncel içerikler girerek sağlamış olduğunuz gücü korumalısınız.