Motör Creative House
Yükleniyor...
WEB SİTESİ
Kasım 02, 2021

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi; metin, resim ve animasyon gibi birçok bilgi ve içeriği ziyaretçilerine aktarmak veya hizmet sunmak için hazırlanmış kod yapılarıdır. Aynı zamanda gelen ziyaretçilere firmanız için bilgi verebileceğiniz ve satış yapabileceğiniz bir stratejik platformdur. Dolayısıyla web sitesi olgusu size ya da işletmenize müşteri kavramını yerleştiren ve müşteri merkezli olma kültürünü benimsettiren bir internet stratejisi yaratır. Web siteleri firmanızın sahip olduğu ürün ve hizmetleri hedef kitlenize istediğiniz şekilde iletmenize olanak tanır. Ancak web siteleri sürekli değişen rekabet koşullarına göre sürekli olarak güncel tutulmalıdır.

Web Sitesi Faydaları Nelerdir?

Web siteleri bulundukları konuma göre farklı işlevlere sahiplerdir. Genelde ürün ya da belirli hizmetlerin son kullanıcıya ulaşmasında etkilidirler. Özellikle son dönemde mobil web sayfalarının da geliştirilmesi ile oldukça önemli konuma gelen web siteleri, içeriklerinizi çok geniş kitlelere sunmanızı sağlar. Örnek olarak bir e-ticaret sitesi ile aynı anda bir ürünü pek çok müşteriye satışını gerçekleştirebilirsiniz. Web sitelerinde dediğimiz gibi yazılı ve görsel içerikler yer alır ancak görsel içeriklerin daha fazla ön plana çıktığını söylemek mümkündür. Bu durumda doğru bir web sitesi kurulumunda yazıların görsel içeriklerle desteklenmesi ve özgün bir biçimde yayımlanması gerekmektedir. Bir web sitesi firmanızın kurumsallaşması ve markalaşması adına büyük önem taşır. Aynı zamanda firmanıza 7/24 ulaşılabilirlik imkanı verir. Basit bir web sitesi aynı zamanda reklam olarak sizlere ekonomik bir yol sağlar. Web siteniz üzerinden ulaştığınız ziyaretçilerinizi müşterilere çevirmek mümkündür.

Web Sitesi Yayınlamak

Bir web sitesi yayınlamaya karar verdiyseniz ve konseptleriniz belli ise markanız için bir domain yani alan adı edinmeniz gerekmektedir. Alan adları web sitenizin ismidir. Domain adı sitenizin içeriği ile ilgili olmalıdır ve sitenizin içeriğindeki işlevi yansıtmayan isimler kullanılmamalıdır.  Bunun ise en önemli sebebi arama motorlarında üst sıralara çıkmanın daha kolay bir hale gelmesidir. Ardından bir hosting hizmeti almanız gerekir. Domain adı seçildikten ve satın alındıktan sonra domain adını barındıracak bir sunucu satın almanız gerekir. Bu nedenle hosting hizmeti alımı için güvenilir bir firmadan alım yapmanız doğru olur. Son olarak içerikleri ve görsellerinizi siteye ekledikten sonra siteniz yayınlanmaya hazırdır.

Web Sitesi Tarihi

Tarihsel olarak bakıldığında 1990’lı yıllarda arz talep ekonomisinin ön planda olduğu dönemlerde web sitelerinde yer alan çeşitliliğindeki sınırlamalar tüketici tercihlerinin geri planlara atılmasını sağlıyordu. 2000’li yıllarda ise web sitelerinde ürün ve hizmet çeşitliliği artamaya başladı. Bu noktada müşterilerin genel eğilimi istediklerini alabildikleri bir döneme giriş yaptı. 2010 yıllarında ise web sitelerindeki teknolojik anlamdaki gelişmeleri sayesinde artık müşteriler istediklerini çok rahat bir şekilde alabildikleri bir döneme geçtiler. Günümüzde de gördüğümüz üzere ürün ve hizmet çeşitliliği inanılmaz derecede artışta bu durum ise müşterilerin tercih olasılarını ve internete yönelimindeki artışa hız kazandırdı.