Motör Creative House
Yükleniyor...
Image

GÜVENLİK

 

Web Sitesi Güvenliği

 

Web güvenliği, web sitelerini ve sunucularını kötü yazılım içeriklerine karşı korumaktır. Peki bu saldırılardan nasıl koruna biliriz? Öncelikle güvenli bir hosting servisi almayılız. Web sitenizin bulunduğu alanın güvenliğini sağladıktan sonra siteniz için temel ihtiyaçlardan biri olan SSL sertifikası almanız gerekmektedir. Günümüzde her sitenin ihtiyacı olan SSL sertifikası sahip olunduğu taktirde, sitenizde yeşil bir kilit imgesi ile görünür. Bu sertifikaya sahip olan siteler ‘http’ uzantısı yerine ‘https’ olarak gözükmektedir. Sertifikanın bulunmadığı taktirde siteniz Google tarafından ‘güvenli değil’ olarak gözükmektedir. Aynı zamanda veri tabanının güvenliğini de sağlamak gerekir. Veri tabanı hassas bir yapıya sahip olması ve önemli bilgileri tutması sebebiyle veri tabanını siber saldırılara karşı korumak büyük önem taşır.

Web Güvenlik Yazılımları

 

Güvenlik yazılımları sitenizi arka planda çalışarak siber saldırılara karşı korur. Bu alanda hazır yazılımlardan da faydalanabilirsiniz. Hazır yazılımlar arka plan saldırıları, yeniden yönlendirme saldırıları ve truva atı gibi çeşitli siber saldırılardan sitenizi korur. Aynı zamanda saldırı anında kullanıcıyı uyarır ve çözüm yolları sunar.

Yedekleme

 

Her ihtimali göz önünde bulundurarak sitenizin yedeğini tutmanız gerekir. Siber saldırı sonrasında siteniz internetten silindiği veya bir işleme uğradığı taktirde eski verilerinizi tekrardan yükleme imkanınız olur.