Motör Creative House
Yükleniyor...

KURUMSAL VE ÖZEL TASARIMLAR

Kurumsal Tasarım (Kurumsal Kimlik) Nedir?

Kurumsal Kimlik, markanızı müşterilerinize, tedarikçilerinize, çalışanlarınıza görsellikle nasıl yansıttığınızdır. Dışarıdan bakıldığında ilk görülen yüzünüzdür. Markanızın görsel dışa aktarımıdır.

Kurumsal kimlik çalışmaları sektörel farklılıklar içerir. Yani her marka için aynı kurumsal kimlik tasarımı oluşturulmaz. Markaların ihtiyaçları burada kurumsal kimlik tasarımına yön verse de tam bir kurumsal kimlik çalışmaları arasında şunlara yer verebiliriz.

Markanın ismi aslında kurumsal kimliğin başlangıcıdır.

Logo kurumsal kimlik çalışmasının mihenk taşıdır. Logo tasarımının font ya da sembollü tasarlanmasından sonraki süreçte logonun doğru kullanımı, logonun hatalı kullanımı, logonun renk paleti, siyah ve beyaz kullanımını kurumsal kimlik içerisinde yer almaktadır.

Markanın sloganının nerede ve nasıl kullanılacağı mutlaka kurumsal kimlik tasarımı içerisinde yer almalıdır. Slogan logodan sonra mı logoyla birlikte mi kullanacağı gibi soruların cevaplandığı ve tasarlandığı kısım olarak belirtebiliriz.

Oluşturduğunuz markaya ait kartvizit, antetli kağıt, devam kağıdı, zarf, dosya, fatura veya makbuz … vb. öğelerden oluşur.

Kurumsal kimliğe uygun yönlendirme tabelaları, departman isim tabelaları, kurum dışı ve kurum içi tabela tasarımları dahil edilebilir.

Firmanızın dijital ayağının tasarımı da size özel olabilir.

Mailinize eklediğiniz imzanız, kurumsal kimliğinizin dijitaldeki öğelerinden biridir. E-mail imzanızda isim bilgileriniz, adresiniz, web site adresiniz ve sosyal medya bilgilerinin yer alması tavsiye edilir.

A’dan Z’ye tüm tasarım içeren detaylar kurumsal bütünlüğe uygun şekilde tasarlanmalıdır. Bu işlem firmanızın görüntüsünü her kesime ve her alanda anlatabilmesini sağlar. Firmanızın sektörüne bağlı olarak tasarım öğeleri değişmektedir. Örnek olarak bir inşaat firması ofis giydirme işlemi yaparken bir hastane yönlendirme levhası tasarlatabilir.

Marka Tasarımı Nedir?

Marka tasarımı, birey veya işletmenin insan zihninde algılanacak olan farklı yanlarını gösteren güçlü bir araçtır. Hayatta herkesin ve her işletmenin bir imajı vardır.

Aslında çoğu insan tasarım süreci olarak değerlendiriyor bu durumu. Fakat öyle değil. Marka imajı demek tasarımın iyi görünmesinden ibaret değildir. İnsanlar markaları satın alırken işlevsel faydalarından ziyade marka imajı ve kişiliğinin kendilerinde neyi ifade ettiğine bakarlar. Marka tasarımı, birey veya işletmenin insan zihninde algılanacak olan farklı yanlarını gösteren güçlü bir araçtır.

Günümüz marka değeri olan işletmelere baktığınızda kendine has bir konsepti ve çizgisi mevcuttur. Bu konsept ve çizgisini; iletişim diliyle, kullandığı renkler ve oluşturduğu marka algısıyla gösterir. Aslında marka imajı tüketicilerin nasıl algılaması gerektiği konusunda bir değerdir ve bu değerin insanın algısında nasıl yansıdığı da önemli bir faktördür. İşletmeler; genellikle marka imajını oluşturdukları kampanya ve kampanyaya ait reklam filmleriyle gösterirlerdi. Ve böylece kendilerine ait bir imaj yaratırlar, yarattıkları imajı insanların algısında kabul edilir hale getirmeye odaklanırlardı.

Özel Tasarım Nedir?

Kişiye özel tasarım özel ihtiyaçlara göre tasarımdır. Tasarımın fiziksel işlevselliğin yanı sıra kullanıcısının özel ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir.

Özel tasarımlar özellikle kullanıcısının sosyolojik ve psikolojik isteklerine göre değişkenlik arz eder . Özel tasarımda ana fikir o ürünün o kişiye özel olması ve başkalarına göre uygunluk arz etmemesi bu alışıla gelmişin dışında farklı ama kullanıcısı için gayet doğal kabul görmesi gibidir.