Motör Creative House
Yükleniyor...
Image

KURUMSALLIK

Kurumsal kimlik bir firmanın görünen yüzüdür. Kurumsallığın en temelinde logo ve firma adı yer alır. Bunun dışında kalan diğer çalışmalar ise logodan yola çıkılarak tasarlanmaya devam eder. Kurumsal kimlik bir firmanın profesyonelliğini yansıtır. Bu durumda güzel bir kurumsal kimlik, firmanızın müşteriler arasındaki bilinirliğini artırır ve güvenilir bir izlenim bırakır. En temel reklam çalışmasından biri kurumsal kimlik olduğu için bu kimliğe sahip olmayan firmalar için büyümek ve tanınmak nerdeyse imkansızdır. Güzel bir kurumsal kimlik firmanızın itibarını yükselteceği için, müşterilerinizin aklında yer etmenize olanak tanır ve pazardaki faaliyetlerinizde artış sağlar.

Kurumsal Kimlik Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal kimlik oluşturulurken ilk olarak firmanızın renklerinin belirlenmesi ve ardından bir logo hazırlamaktır. Sonrasında kuruluşunuzun sahip olduğu basılı ve dijital alandaki içeriklerini logo kullanılarak diğer ürünlere giydirmeler yapılır. Bu kısımda logo ve renklerin birbirleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Özgün şekilde hazırlanan kurumsal öğeler firmanızın bilinirliği için son derece önemlidir. Başka firmaların logo ve renklerini taklit etmek veya kullanmak, onlara yatırım yapmak demektir. Kurumsal kimlik hazırlanırken doğru seçimler yapmak önemlidir. Çünkü zaman içerisinde büyük değişiklikler yapmak söz konusu değildir. Kimlik üzerinde yapılacak değişiklikler sizin başa sarmanıza ve zaman kaybetmenize neden olur. Bu nedenle firmayı tam olarak yansıtan ve vermek istediğiniz mesajı, vizyonu, misyonu dikkatli seçmek gerekir.

Kurumsal Kimlik Nelerden Oluşur?

Kurumsal kimlik sadece logodan oluşmaz. Kurumsal kimlik firmanızın basılı ve dijital alandaki tüm tasarımlarını kapsar. Örnek olarak; Kartvizitler, antetli kağıtlar, Diplomat zarflar, Resmi evraklar, Kırtasiye ürünleri, tekstil ürünleri, tabelalar ve mail imzası gibi aklınıza gelebilecek basılı ve dijital tüm görselleri kapsar.